Unity Centre Ulubione

Podstawowe dane

Lokalizacja: Kraków (woj. Małopolskie)
Inwestor: GD&K Group / Eurozone Equity
Architekt: DDJM
Generalny wykonawca: Strabag
Funkcja: Biura
Powierzchnia (GLA): 46 000 mkw.
Rozpoczęcie: I kw. 2016
Zakończenie: IV kw. 2019
Status: w trakcie realizacji

Kompleks Unity Centre powstanie koło ronda Mogilskiego, w miejscu niedokończonego szkieletora (wieżowiec NOT). Będzie liczył 46 000 mkw. powierzchni najmu i składał się z pięciu budynków: 

  • Unity Tower (Wieża Jedności - będzie to najwyższy budynek kompleksu - 27 kondygnacji i 102 m wysokości, który zaoferuje 16 500 mkw. powierzchni najmu), 
  • University Office (9-kondygnacyjny biurowiec klasy A z całkowitą powierzchnią najmu 7 200 mkw.),
  • Unity Residence (8-kondygnacyjny budynek luksusowych apartamentów na wynajem),
  • Eastern Office Building (6-kondygnacyjny biurowiec klasy A z przestrzenią konferencyjno-wystawienniczą o całkowitej powierzchni najmu 10 700 mkw.).
  • Hotel Radisson RED - inspirowany sztuką, muzyką i modą 10-kondygnacyjny, 230-pokojowy hotel. Na parterze zaprojektowano przeznaczony na wynajem 450-metrowy lokal handlowy z ekspozycją na ulicę Lubomirskiego.

Historia wieżowca NOT sięga lat 70. XX wieku. Jego budowa rozpoczęła się w 1975 r., a w 1979 r. została przerwana z przyczyn ekonomicznych. 24-kondygnacyjny budynek o wysokość 92 metrów przechodził później z rąk do rąk i poszukiwano inwestora, który mógłby go dokończyć.

W 2000 roku, w ramach spłaty zadłużenia, niedokończony wieżowiec przejął katowicki Węglozbyt. Spółka szybko zaczęła poszukiwania nowego nabywcy. W 2005 r Węglozbyt sprzedał obiekt powstałej na potrzeby tego przedsięwzięcia spółce celowej Treimorfa Project sp. z o.o., której właścicielem większościowym jest: Eurozone Equity Company SA, a mniejszość udziałów w projekcie posiada partner lokalny - GD&K Group.

W dniu 31 marca 2016 r. firma Trans–Ziem rozpoczęła prace rozbiórkowe oraz specjalistyczne roboty ziemne na terenie inwestycji. Dobiegły one końca w lipcu 2017 r. W sierpniu 2017 r. plac budowy przejął generalny wykonawca - firma Strabag.