Na prawym brzegu Wisły i wzdłuż nabrzeży dawnego portu zaplanowano nowe osiedle i przestrzeń publiczną. W ramach koncepcji przewidziano ogólnodostępne bulwary i promenady spacerowe, a także mieszkania z widokiem na wodę. Zanim jednak inwestor przejdzie w tryb realizacji, jego inicjatywa musi przejść przez konsultacje społeczne.
Port Praski nie jest wciąż objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Realizacja kolejnego etapu transformacji tego miejsca wymaga więc zastosowania zapisów specustawy mieszkaniowej. Koncepcję w klimacie nadrzecznej dzielnicy przygotowała pracownia APA Wojciechowski Architekci.
Reklama
W zaprezentowanej przez nią wizji można zauważyć m.in. witryny handlowe w parterach oraz ponad 13 tys. mkw. zieleni, w tym ponad czterysta drzew. Koncepcja zakłada także modernizację pobliskiej szkoły podstawowej oraz udostępnienie do celów rekreacyjnych basenów portowych i tzw. zielonego pirsu najbliżej Wybrzeża Szczecińskiego. Planowana wysokość budynków wyniesie od pięciu do siedmiu pięter, a ich kompozycja nawiąże do układu praskich kamienic. Architekci zaproponowali też pojedynczy budynek o wysokości do dziesięciu pięter otoczony z trzech stron wodą. W stołecznej inwestycji mają też powstać ogrody deszczowe, zielone dachy oraz rozwiązania sprzyjające pieszym i rowerzystom.
W pierwszym etapie zaproponowano przygotowanie na nabrzeżu od strony ulicy J. Zamoyskiego 337 mieszkań, natomiast w dalszej przyszłości powstałoby 935 mieszkań na jednym z portowych pirsów. Projekt zakłada realizację lokali posiadających od jednego do czterech pokoi. Dotychczas mieszkaniowa zabudowa powstała na poprzemysłowym terenie między nowym pieszo-rowerowym mostem nad Wisłą i stacją metra Stadion Narodowy. W ramach Portu Praskiego postawiono dziesięć budynków, a w nich około dziewięćset mieszkań.
Inwestorem jest spółka Port Praski, należąca do Zygmunta Solorza.