Pierwszym etapem tworzenia dachu skośnego jest wykonanie nośnej więźby. Rodzaj i sposób ułożenia elementów konstrukcyjnych zależy w takim przypadku przede wszystkim od kształtu rzutu budynku i jego rozpiętości.
Dach jest warstwową przegrodą. W jego przekroju, oprócz drewna konstrukcyjnego, można wyróżnić też warstwy izolacyjno-wykończeniowe. Są one stosowane w celu ochrony budynku przed ucieczką ciepła, dostępem wody i wilgoci oraz warunkami atmosferycznymi, a także dla zapewnienia atrakcyjnego efektu wizualnego.
Dach skośny – konstrukcja
Dachy skośne najczęściej są wykonywane z drewna litego. Wykorzystuje się do tego elementy sosnowe i świerkowe. Konstrukcyjnie więźba zawsze składa się z ukośnych krokwi nadających kształt bryle dachu. Elementami nośnymi są także murłaty łączące poszczególne połacie ze ścianami i przekazujące obciążenia na niżej położone części budynku.
Dach, oprócz krokwi i murłat, składa się z dodatkowych elementów zwiększających nośność i stateczność układu. W zależności od zastosowanego rodzaju konstrukcji mogą to być poziome jętki, podłużne płatwie, pionowe słupy, ukośne zastrzały lub kleszcze.
Wielu inwestorów budujących domy zastanawia się, ile dachówek na ㎡ trzeba zużyć, wykonując pokrycie. Jeśli też poszukujesz takich informacji, zajrzyj do kosztorysu, który otrzymałeś z biura projektowego. Jeżeli nie dysponujesz takim opracowaniem, sprawdź specyfikację techniczną dachówek, które wybrałeś. W dokumentacji tego typu z pewnością zostały podane informacje dotyczące liczby elementów ceramicznych potrzebnych do wykończenia jednostki rzutu dachu.
Reklama
Jakie warstwy izolacyjno-wykończeniowe znajdują się w przekroju dachu?
Po wykonaniu nośnej konstrukcji dachu przychodzi czas na wbudowanie poszczególnych rodzajów materiałów izolacyjnych i wykończeniowych. Pierwszą z układanych warstw jest wiatroizolacja – najczęściej wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa. Jej zadanie to ochrona połaci przed dostępem wody i wilgoci z zewnątrz oraz umożliwienie odprowadzenia nadmiaru mokrych cząstek z wnętrza dachu. Bezpośrednio na izolacji przeciwwilgociowej zostaje przytwierdzony ruszt z kontrłat i łat. Pierwsze z nich, mocowane równolegle do krokwi, zapewniają utworzenie szczeliny wentylacyjnej. Umieszczone prostopadle do belek krokwiowych łaty to podkonstrukcja pod pokrycie, np. wspomniane już wcześniej dachówki ceramiczne.
Izolacja termiczna dachu najczęściej jest wykonywana ze sprężystej wełny mineralnej wciśniętej między krokwie. Takie rozwiązanie umożliwia stworzenie szczelnego ocieplenia. Aby maksymalnie ograniczyć ucieczkę energii cieplnej, izolacja powinna być mocowana dwuwarstwowo. Drugą z warstw układa się między elementami rusztu przykręconego do spodu belek krokwiowych. Zabezpieczeniem wełny od strony poddasza jest folia paroszczelna, a poniżej znajduje się zabudowa z suchych płyt.