Procesy demograficzne, z którymi należy się zmierzyć. Które metropolie rosną, a które majeją?
Aglomeracje w roku 2014
W Polsce znajdują się dwie aglomeracje o liczbie ludności powyżej 2 mln: monocentryczna Warszawa oraz policentryczna aglomeracja w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym z Katowicami jako głównym miastem. Istnieje też pięć aglomeracji o liczbie ludności około 1 mln: Kraków, Trójmiasto, Łodź, Poznań i Wrocław oraz trzy około półmilionowe: Szczecin, Lublin i Bydgoszcz. Kolejne, mniejsze aglomeracje są skupione wokół miast o liczbie ludności od 150 do 300 tys. i liczą do 400 tys. mieszkańców (największa z nich to aglomeracja białostocka o liczebności 391 tys.). Największa analizowana aglomeracja jest ponad 5 razy większa od najmniejszej spośród 10 analizowanych.
Każda z aglomeracji posiada rdzeń oraz strefę zewnętrzną. Przez rdzeń aglomeracji w stosowanym opracowaniu rozumie się miasto centralne w swoich granicach administracyjnych z wyjątkiem dwóch aglomeracji policentrycznych (Trójmiasta i GOP). W przypadkach pozostałych miast centralnych może być to określenie nie do końca precyzyjne, gdyż kilka dużych miast, takich jak Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań czy Lublin, posiada miasta-satelity, tworzące z nimi ciągły organizm miejski.
Strefa zewnętrzna to obszar silnie związany funkcjonalnie i przestrzennie z rdzeniem.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].