Dzięki nowoczesnym inwestycjom plac Andersa zyskał nową tożsamość i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Poznaniu. To świetna lokalizacja dla biznesu. Obecnie powstaje tam Silver Andersia – największy biurowiec, o wysokości 116 metrów.
W październiku 2022 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny pod biurowiec Silver Andersia. Będzie on najwyższym budynkiem w Poznaniu, o wysokości 116 metrów. Jest kolejnym etapem realizowanego od 25 lat projektu centrotwórczego (wielokrotnie pisaliśmy o nim w Projekt Inwestorze), czyli biurowo-hotelowo-handlowego kompleksu zlokalizowanego przy placu Andersa. , który już stał się biznesową wizytówką Wielkopolski.
Silver Andersia będzie miał prawie 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z przewagą biurowej, rozłożonej na 25 kondygnacjach. Poza tym znajdzie się tam trzykondygnacyjny parking podziemny na 227 miejsc. Dostępne będą powierzchnie biurowe różnej wielkości:
- Silver Office – 2170 mkw. (piętra od +2 do +11)
- Golden Office – 1585 mkw. (piętra od +12 do +18)
- Palladium Office – 870 mkw. (piętra od +19 do +23)
Wmurowujemy kamień węgielny pod największy budynek biurowy w Wielkopolsce. To wspólne dzieło Von der Heyden Group, Miasta Poznań i firmy PORR. To moment szczególny dla wszystkich, którzy na różnym etapie i w różnej roli uczestniczyli w tym projekcie. Wielkie rzeczy wymagają wielkiego wysiłku, wielkiej odwagi i wielkiej wiary. Cieszymy się, że mimo niełatwego czasu, pełnego międzynarodowych napięć, jesteśmy świadkami wydarzenia tak ważnego dla całej Wielkopolski. - powiedział podczas uroczystości Adam Trybusz, prezes zarządu Andersia Retail.
Reklama
Inwestorem jest spółka celowa Andersia Retail – joint venture pomiędzy Von der Heyden Group i Miastem Poznań. Generalnym wykonawcą jest PORR S.A., a komercjalizacją zajmuje się m. in. firma CBRE. Budowa ma zostać ukończona w połowie 2025 r.
Projekt Silver Andersii, jak i całego kompleksu Andersia, powstał w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich, odpowiedzialnej za takie poznańskie realizacje jak między innymi budynek Delta przy ulicy Towarowej, Skalar przy Hetmańskiej, PFC przy placu Andersa czy Galeria Malta.
Powstający biurowiec będzie jednym z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku w Poznaniu. Otrzyma on między innymi certyfikat LEED na poziomie Gold potwierdzający ekologiczne rozwiązania zastosowane na etapie projektu i budowy, a elewacja w południowej części fasady wyposażona będzie w ogniwa fotowoltaiczne.
Fasadę Silver Andersii stanowić będą semistrukturalne ściany kurtynowe pozwalające na uzyskanie efektu całkowitego przeszklenia, to znaczy niewidocznych z zewnątrz elementów łącznikowych (szprosy i belki). Ten efekt jednorodnej tafli szkła, transparentności i swoistej eteryczności obiektów będzie widoczny także w nocy dzięki iluminacji budynku. W elementach szklanej fasady zaprojektowane zostały uchylne wąskie skrzydełka okien, umożliwiające użytkownikom obiektu przewietrzanie pomieszczeń, nie tylko przez systemy pełnej wewnętrznej klimatyzacji, ale i poprzez bezpośredni dostęp do zewnętrznego powietrza. System indywidualnego przewietrzania pomieszczeń wprowadzony został na świecie po okresie pandemii, w celu podniesienia komfortu klimatycznego pomieszczeń. – tłumaczy Ewa Sipińska, współwłaścicielka Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.
Zespół budynków biurowych i hotelowych Andersia stanowi charakterystyczną formę przestrzenną. Tworzą go dwa obiekty wysokościowe (szklane wieżowce oraz horyzontalna forma podium) w pełni przeszklonego 5-kondygnacyjnego budynku biurowego. Całość jest zlokalizowana wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi – południowego, głównego ciągu komunikacyjnego wschód-zachód w ścisłym centrum Poznania. Sylweta budynków przy placu Andersa stała się widocznym znakiem przestrzennym Centrum. – dodaje Stanisław Sipiński, współwłaściciel Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.
Wspólne przedsięwzięcie Miasta Poznań i Von der Heyden Group zmieniło oblicze tego miejsca. Zrealizowane projekty – Poznańskie Centrum Finansowe (2001), Andersia Tower (2007), a także Andersia Business Centre (2013) – już uczyniły Plac Andersa prawdziwym centrum biznesu w Poznaniu. Plac Andersa usytuowany jest bowiem blisko kluczowych punktów na biznesowej mapie Poznania. Znajduje się w pobliżu głównego dworca kolejowego, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Starego Rynku, z dobrym dojazdem do lotniska. A przecież w momencie rozpoczęcia prac nad pierwszym etapem zabudowy – w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku – zamysł realizacji centrum biznesu w takiej skali i jakości w mieście regionalnym Polski był pionierski.
Zespół Andersii jest świetnie skomunikowany. Zlokalizowany jest przy węźle komunikacji tramwajowej, autobusowej i samochodowej. Znajduje się tam ponad 500 miejsc parkingowych – dostępnych zarówno dla pracowników, jak i gości obiektów biurowych i hotelowych.
Dzięki inwestycjom Von der Heyden Group plac Andersa zyskał tożsamość i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Poznaniu. To idealna wręcz lokalizacja dla biznesu. Całe centrotwórcze zamierzenie rewitalizacji tego fragmentu miasta jest też doskonałym przykładem współpracy Miasta Poznań z prywatnym inwestorem – Von der Heyden Group, który z Poznaniem dzieli pasję, miłość do miasta, jego nowoczesną wizję, ale także plany i odwagę w ich realizacji. Z inicjatywy inwestora powstały dzieła uświetniające tę część miasta, takie jak fontanna-rzeźba Brama Czasu, kompozycja luster Tomasza Wojtkowiaka, a także pomnik Cyryla Ratajskiego – zwraca uwagę Piotr Trybusz, dyrektor marketingu Von der Heyden Group.