Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizowały w pierwszym kwartale bieżącego roku ogłoszenia przetargowe o wartości 12,4 miliarda złotych. Wśród najważniejszych projektów znalazły się Ełk-Białystok, Skierniewice-Czachówek, Tymbark-Limanowa czy Podłęże-Gdów. Przedsiębiorstwo planuje, że do końca roku suma przetargów sięgnie około 16 miliardów złotych. Taki rozwój sytuacji jest korzystny zarówno dla pasażerów, jak i przewoźników oraz wykonawców.
Jak informuje spółka, najdroższą inwestycją spośród już ogłoszonych jest modernizacja fragmentu korytarza Rail Baltica pomiędzy Ełkiem a Białymstokiem, oszacowana na około 6 miliardów złotych. Przetarg ten został ogłoszony w styczniu, a jego kryteria dostosowano do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z procesu wykluczono podmioty spoza UE, EOG oraz kraje nieobjęte porozumieniem w ramach WTO, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo projektu i wyeliminować ryzyko zlecenia prac firmom o nieznanym potencjale.
Reklama
Piotr Wyborski, Prezes Zarządu PLK SA, zwrócił uwagę, że na realizację czekają już kolejne wielkoskalowe projekty o wartości miliardów złotych. Wymienił m.in. zadania takie jak Skierniewice-Czachówek, Tymbark-Limanowa czy Podłęże-Gdów. Podkreślił, że w pierwszym kwartale tego roku udało się uruchomić wszystkie przetargi zaplanowane na kwoty powyżej 100 milionów złotych, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem wśród wykonawców, którzy jeszcze niedawno zmagali się z trudnościami.
Oprócz ogłaszania przetargów, PLK SA aktywnie podpisują umowy z wykonawcami. Wartość kontraktów zawartych w pierwszym kwartale wyniosła łącznie 400 milionów złotych.
Konsekwentnie realizowana strategia inwestycyjna Polskich Linii Kolejowych S.A. przyczynia się do rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce. Zyskać na tym mają zarówno pasażerowie, jak i przewoźnicy oraz firmy wykonawcze, co wpisuje się w długofalową wizję modernizacji sieci kolejowej w kraju.