Stabilne wskaźniki makroekonomiczne, rosnąca płynność oraz łagodzenie polityki monetarnej napędzają wzrost na polskim rynku inwestycyjnym. W I kwartale 2025 roku nieruchomości komercyjne w Polsce przyciągnęły ponad 686 mln euro, co oznacza wzrost o 64% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.
Polski kapitał odgrywa coraz większą rolę, odpowiadając za rekordowy 17% udział w całkowitym wolumenie inwestycyjnym z kwotą 116 mln euro. Wśród innych źródeł kapitału dominowały Izrael, USA, Ukraina i Wielka Brytania.
„Trend wzrostowy utrzymuje się dzięki kolejnym obniżkom stóp procentowych przez wiele banków centralnych. Europejski Bank Centralny w kwietniu 2025 roku już po raz siódmy z rzędu zmniejszył stopy procentowe, a także polski NBP, w maju, po raz pierwszy od półtora roku zdecydował się na taki ruch. To stymuluje rynek inwestycyjny poprzez zwiększenie dostępu do finansowania i obniżenie jego kosztów" – komentuje Dorota Lachowska z Knight Frank.
Reklama
Dynamicznie rozwija się sektor magazynowy, który odpowiadał za 29% całkowitego wolumenu inwestycyjnego (ponad 202 mln euro). Wzrost zainteresowania widoczny jest także w sektorze handlowym, gdzie wartość transakcji wzrosła trzykrotnie, osiągając 189 mln euro. Michał Grabara z Knight Frank podkreśla, że obiekty magazynowe i mniejsze obiekty handlowe w małych miastach pozostają najbardziej płynne i atrakcyjne dla inwestorów.
Również sektor biurowy wykazał 65% wzrost wartości transakcji rok do roku. W przeciwieństwie do wcześniejszych lat, większość transakcji miała miejsce poza Warszawą. Jednak trzy warszawskie transakcje odpowiadały za aż 59% wolumenu w tej kategorii.
Sektor „living” oraz hotelowy również odnotowały pozytywne wyniki. Transakcje inwestycyjne w sektorze mieszkaniowym osiągnęły wartość 100 mln euro, a wysokie obłożenie najmu (98%) oraz stale rosnące ceny czynszów potwierdzają jego potencjał.
„Dynamiczny rozwój sektora living wynika z deficytu mieszkaniowego w Polsce i rosnącego zapotrzebowania na mieszkania. To segment z dużymi perspektywami dla inwestorów” – dodaje Lachowska.
Perspektywa dalszych obniżek stóp procentowych oraz stałe zainteresowanie różnych grup inwestorów wskazują, że polski rynek nieruchomości komercyjnych będzie jednym z kluczowych punktów na inwestycyjnej mapie Europy.