Zasilanie gwarantowane stanowi nieodzowny element infrastruktury krytycznej w takich miejscach jak szpitale, lotniska i fabryki. Jednak jest obecne także w wielu przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych. Obecnie dużo firm stawia na inwestycje w budowę infrastruktury IT. Niestety, jeśli nie zastosują odpowiedniego zabezpieczenia, mogą nastąpić spadki napięcia, skoki i przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Czym jest blackout?
Blackout jest poważną awarią zasilania, występującą na większym obszarze. Kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu, która może potrwać od kilku minut do kilkudziesięciu godzin, wyłączają się wszystkie urządzenia elektryczne. Dotyczy to nie tylko domów i mieszkań, ale także szpitali, fabryk, oświetlenia i sygnalizacji świetlnych na drogach, a nawet sieci wodno- kanalizacyjnej. Przyczynami blackoutu mogą być gwałtowne zjawiska pogodowe (silny wiatr, burze), niskie lub wysokie temperatury, awaria elektrowni, a także nagły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną.
Blackout na skalę lokalną a skalę krajową
Ryzyko wystąpienia długotrwałego blackout’u na terenie całej Polski, jest niewielkie. Natomiast może dochodzić do miejscowych awarii prądu w obrębie jednej miejscowości, gminy czy powiatu. Niestety będzie zdarzać się to coraz częściej. Powodami są silne zapotrzebowanie na energię oraz postępujące zmiany klimatu, wpływające na ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Kolejnym problemem jest odchodzenie od paliw kopalnych i zastępowanie ich mniej stabilnymi odnawialnymi źródłami energii. Obecnie każdy może odczuć problemy w systemie energetycznym.
Reklama
Co zrobić, kiedy zabraknie prądu w domu?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, aby zaopatrzyć się w wodę, jedzenie, świeczki oraz latarki. Warto też jednak zaopatrzyć się również w awaryjne źródła zasilania w energię. W przypadku domu z pomocą przychodzi bezprzewodowy zasilacz UPS. W przypadku braku prądu UPS podtrzyma zasilanie urządzeń przez kilka czy kilkanaście minut. Na rynku są też dostępne małe UPS-y, między innymi Eaton 3S Mini, przeznaczone do podtrzymania pracy niewielkich urządzeń takich jak np. routery, ładowarki telefonów. Zapewniają one zasilanie awaryjne, a tym samym dostęp do sieci i wiadomości, nawet przez kilka godzin.
UPS w Twoim domu rozwiązaniem na Blackout
Eaton Ellipse PRO, czyli kompaktowy zasilacz, będzie idealnym rozwiązaniem do zabezpieczenia domowego sprzętu niezbędnego do pracy czy rozrywki (komputer, sprzęt AV). Trzeba także pamiętać o sprzętach, które na co dzień chronią nasz dom, takich jak napędy bram czy kamery monitoringu. Coraz częściej stosuje się również specjalnie dedykowany UPS do pieca CO w kotłowni. Dla tych urządzeń zdecydowanie bezkonkurencyjnym rozwiązaniem będzie seria UPS-ów on-line z czystą sinusoidą na wyjściu Eaton 9E. Zasilanie awaryjne UPS sprawdzi się do ochrony domu przed Blackout’em i pomoże nie tylko w sytuacji braku prądu, ale również wpłynie na oszczędzanie energii.
Systemy UPS dla Twojej firmy
Jeżeli zastosuje się odpowiednio dobrane rozwiązanie ochrony zasilania, wyposażone w wysokiej jakości wysokowydajny sprzęt UPS, jest szansa na uniknięcie awarii. Ponadto taki sprzęt może pomóc w zarządzaniu kosztami zasilania, zapewnić bezpieczeństwo danych i utrzymania dostępności aplikacji biznesowych. Dzięki zapoznaniu się z działaniem technologii zasilania UPS, menedżerowie centrów danych, działów IT i kadra zarządzająca są w stanie zapewnić dostęp do niezawodnej energii, która przyczyni się do utrzymania długoterminowego sukcesu firmy.
Poradnik "Podstawy systemów UPS"
Aby ułatwić wybór odpowiedniego zasilacza UPS czy akcesoriów chroniących przed problemami z zasilaniem, firma Eaton stworzyła Poradnik „Podstawy systemów UPS”. Został on napisany z myślą o specjalistach od infrastruktury IT, którzy mogą skorzystać z wprowadzenia do tematu zasilania gwarantowanego, obejmującego przegląd dostępnych typów UPS, jak również kompleksowy przewodnik wyboru.
Poradnik jest dostępny do pobrania TUTAJ