Z powierzchnią biurową na poziomie 620 tysięcy mkw. Poznań jest siódmym co do wielkości rynkiem w Polsce. Ponad połowa istniejących zasobów ma 10 lat lub mniej. Jednym z najciekawszych projektów jest kompleks Andersia.
Ponad 40 procent powierzchni biurowej w Poznaniu znajduje się w Centrum. Dwa pozostałe huby biurowe to okolice Jeziora Maltańskiego oraz zachodnia część miasta w okolicach Business Garden Poznań. W 2022 i w I kwartale 2023 roku nie dostarczono na rynek żadnych nowych projektów, czytamy w raporcie „Rynek biurowy, I kwartał 2023 r.” firmy doradczej Colliers. Popyt na powierzchnię biurową w 2022 r. spadł prawie o 37 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Popyt odnotowany w I kwartale 2023 r. utrzymywał się na umiarkowanym poziomie. Obecnie w fazie budowy znajduje się prawie 70 tysięcy metrów kwadratowych, a kolejne 65 tys. jest w planach.
– Pandemia, a następnie niepewna sytuacja gospodarcza oraz wydarzenia geopolityczne, miały znaczący wpływ na rynek biurowy w Poznaniu – wyjaśnia Mateusz Polkowski, Head of Research & Consultancy Poland & CEE w firmie doradczej JLL. – W strukturze popytu obserwujemy znaczący udział renegocjacji umów, co potwierdza, że najemcy są nadal ostrożni w podejmowaniu strategicznych decyzji. To z kolei przekłada się na ograniczenie aktywności deweloperskiej. Przewidujemy, że dopiero poprawa sytuacji gospodarczej w 2024 r. przełoży się na ożywienie od strony popytowej. Pomimo spowolnienia na rynku najmu, obserwujemy stabilny popyt na najlepsze powierzchnie biurowe z doskonałym dostępem do komunikacji miejskiej oraz dodatkowych udogodnień. Chodzi zarówno o nowe firmy wchodzące na poznański rynek, jak również najemców, którzy przenoszą się ze starszych obiektów. W nadchodzących latach trend ten będzie się nasilał, co w efekcie będzie rzutowało na strukturę wakatów, czyli rosnący wskaźnik pustostanów dla starszych obiektów biurowych.
Reklama
Z powierzchnią biurową na poziomie 620 tys. mkw. Poznań jest siódmym co do wielkości rynkiem w Polsce. Jest to relatywnie młody rynek, biorąc pod uwagę fakt, że ponad połowa istniejących zasobów ma 10 lat lub mniej. Na koniec I kwartału tego roku współczynnik pustostanów wynosił tam 11,3 proc., co jest jednym z niższych wakatów na tle pozostałych lokalizacji biurowych. Z uwagi na stabilny popyt, stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe w ostatnich kwartałach wykazywały tendencję rosnącą. Obecnie kształtują się one na poziomie 14-16 euro/m kw./miesiąc i należą do najwyższych wśród regionalnych rynków biurowych.
- Na koniec I kwartału tego roku w budowie było 66 tys. mkw. powierzchni biurowej – przypomina Mateusz Polkowski. – Po oddaniu do użytku kolejnej fazy Nowego Rynku o powierzchni 24 100 mkw. w II kwartale, największym planowanym projektem jest obecnie Andersia Silver (35 200 mkw.). Jednak na jego ukończenie musimy poczekać do 2025 r.
- Andersia Silver będzie najnowocześniejszym budynkiem biurowym w Poznaniu – twierdzi Piotr Trybusz, dyrektor marketingu Von der Heyden Group. – Jak każdy projekt naszej grupy, obiekt jest skierowany do najbardziej wymagających najemców szukających powierzchni najwyższej jakości i w najbardziej prestiżowej lokalizacji. O jakości projektu świadczy doświadczenie dewelopera, zastosowanie najlepszych materiałów oraz nowoczesnych technologii, ale też dbałość o środowisko – zarówno podczas budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Wskazuje na to nie tylko certyfikacja (LEED Gold), ale również praktyczne rozwiązania, takie jak między innymi ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na fasadzie budynku oraz doskonale wyposażona rowerownia z doskonałym zapleczem sanitarnym, a także stacjami serwisującymi i ładowania, licząca ponad 200 stanowisk tak dla rowerów, jak i hulajnóg lub innych środków komunikacji, dostępna z poziomu parteru z bezpośrednim dostępem do lobby budynku. Andersia Silver, efekt jednego z pierwszych skutecznych i ciągle trwających partnerstw publiczno-prywatnych, będzie z pewnością jednym z najlepszych adresów w Poznaniu i równocześnie przykładem realizacji wspólnej wizji Miasta Poznań i dewelopera, polegającej na stworzeniu centrotwórczego projektu, który korzystnie wpływa na jakość życia mieszkańców.